close
close

Scoreboard for Tuesday, July 9 – InForum

Scoreboard for Tuesday, July 9 – InForum

Tables/Results/Schedules

American Association

Division West

Team WL Pct. GB

Sioux Falls 33 19 .635 —

RedHawks 32 21 .604 1.5

Winnipeg 27 26 .509 6.5

Sioux City 24 28 .462 9.0

Kansas City 23 27 .460 9.0

Lincoln 19 35 .352 15.0

Division East

Team WL Pct. GB

Cleburne 31 22 .585 —

Kansas City 29 22 .569 1.0

Milwaukee-28 25 .528 3.0

Chicago 28 25 .528 3.0

Lakeland 21 32 .396 10.0

Gary SS 20 33 .377 11.0

Sunday, July 7

Kane County in Chicago, postponed to July 30

Kansas City 10, Gary SouthShore 1

Fargo-Moorhead 8, Winnipeg 5

Sioux City 15, Milwaukee 6

Sioux Falls 6, Lincoln 1

Cleburne 14, Lakeland 1

Monday, July 8

Fargo-Moorhead 3, Sioux City 2 (F/10 guest house)

Tuesday, July 9

Cleburne in Kane County, postponed to July 10

Winnipeg 7, Kansas City 3

Sioux Falls 13, Gary SouthShore 1

Milwaukee 11, Lincoln 5

Chicago 7, Lakeland 0

Fargo-Moorhead 8, Sioux City 3

Wednesday, July 10

Cleburne near Kane County, 6:30 p.m.

Kansas City vs. Winnipeg, 6:30 p.m.

Gary SouthShore in Sioux Falls, 6:35 p.m.

Lincoln in Milwaukee, 6:35 p.m.

Chicago at Lake Country, 6:35 p.m.

Sioux City near Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Class AA Preseason Poll

Team (votes for first place)

1. Fargo Post 2 (9)

2. West Fargo Post 308 (1)

3. Minot Post 26

4. Bismarck Post 1

5. Mandan Post 40

6. Fargo Post 400

7. Dickinson Post 3

8. Williston Post 37

9. Jamestown Post 14

10. Grand Forks Post 6

Results/Dates

Wednesday, July 3

Fargo Post 2 14, Dickinson 2

Fargo Post 2 4, Dickinson 2

Fargo Post 400 9, Moorhead 0

DGF Post 397 11, Hawley 0

DGF Post 397 13, Hawley 2

Sunday, July 7

Fargo Post 2 9, Moorhead 6

West Fargo Patriots 13, Harrisburg 3 (F/6 Innings)

West Fargo Patriots 11, Harrisburg 0 (F/5 In.)

Monday, July 8

Fargo Post 400 3, Harrisburg 2

Fargo Post 400 9, Harrisburg 1

Moorhead Blues 5, Detroit Lakes 3

Moorhead Blues 12, Detroit Lakes 1

DGF Post 397 15, Ada 5

DGF Post 397 7, Ada 4

Tuesday, July 9

Fargo Post 400 2, Mandan 0

Fargo Post 400 4, Mandan 2

West Fargo Patriots 4, Jamestown 0

DGF Post 397 11, Parkers Prairie 1 (F/5 Inn)

Parkers Prairie 7, DGF Post 397 1

Valley City 3, Casselton 1

Casselton 13, Valley City 6

Wednesday, July 10

Fargo Post 400 in Billings (2), 5:00 p.m. and 7:00 p.m.

Gillette at West Fargo Patriots, 7 p.m.

Thursday, July 11

Fargo Post 400 vs. Idaho Falls, 12:00 p.m., in Bozeman, Montana.

Moorhead Blues in Perham (2), 5pm and 7pm

Friday, July 12

Fargo Post 400 vs. Bozeman Bucks, 8:30 p.m.

Jamestown in Jamestown (9 inns), 6 p.m.

Scheel’s Invitational

Friday, July 12

At Jack Williams Stadium, Fargo

Barnesville vs. Fargo Jets, 9:30 a.m.

Watertown vs. Barnesville, noon

Watertown vs. Bismarck Reps, 2:30 p.m.

Webster vs. Bismarck Reps, 5pm

Webster vs. Fargo Jets, 7:30 p.m.

At Kindred Field, Kindred

Fargo Bombers vs. Kindred, 9:30 a.m.

Aberdeen vs Fargo Bombers, 12:00

Sioux Falls East vs. Bismarck Capitals, 2:30 p.m.

Bismarck Capitals vs Aberdeen, 5:00 p.m.

Sioux Falls East at Kindred, 7:30 p.m.

Young Field, West Fargo

West Fargo Aces vs. West Fargo Vets, 9:30 a.m.

DGF Post 397 vs West Fargo Aces, 12:00 p.m.

Minot vs. DGF Post 397, 2:30 p.m.

Minot vs. Brandon Valley, 5 p.m.

Brandon Valley vs. West Fargo Vets, 7:30 p.m.

Starion Bank Field, Fargo

Regina vs. Fargo Comets, 9:30 a.m.

Bismarck Senators vs. Regina, noon

Renner vs. Brookings, 2:30 p.m.

Senators von Bismarck in Brookings, 5 p.m.

Renner vs. Fargo Comets, 7:30 p.m.

Saturday, July 13

At Jack Williams Stadium, Fargo

Watertown vs. Webster, 9:30 a.m.

Webster vs Barnesville, noon

Watertown vs. Fargo Jets, 2:30 p.m.

Barnesville vs. Bismarck Reps, 5 p.m.

Bismarck Reps at Fargo Jets, 7:30 p.m.

Related field, Related

Sioux Falls East vs. Fargo Bombers, 9:30 a.m.

Bismarck Capitals vs. Fargo Bombers, 12:00 p.m.

Sioux Falls East vs. Aberdeen, 2:30 p.m.

Bismarck Capitals vs. Kindred, 5 p.m.

Aberdeen vs. Kindred, 7:30 p.m.

At Young Field, West Fargo

Brandon Valley vs. West Fargo Aces, 9:30 a.m.

Minot vs. West Fargo Aces, 12:00 p.m.

DGF Post 397 vs Brandon Valley, 2:30 p.m.

Minot vs. West Fargo Vets, 5 p.m.

DGF Post 397 vs. West Fargo Vets, 7:30 p.m.

At Starion Bank Field, Fargo

Renner vs. Regina, 9:30 a.m.

Renner against Bismarck Senators, noon

Brookings vs. Regina, 2:30 p.m.

Bismarck Senators vs. Fargo Comets, 5 p.m.

Brookings vs. Fargo Comets, 7:30 p.m.

Saturday, July 13

Fargo Post 400 vs. Nampa Chiefs, 3:30 p.m., in Bozeman, Montana.

Fargo Post 400 vs. Pocatello, 6 p.m., in Bozeman, Montana.

Sunday, July 14

Fargo Post 400 vs. TBD

Gopher Classic

In Waconia, Minnesota

Friday, July 12

West Fargo Patriots vs. Lincoln Northwest, 9 a.m.

West Fargo Patriots vs. Rapid City Post 320, 11:30 a.m.

Moorhead Blues vs. Prior Lake, 9 a.m.

Moorhead Blues vs. Omaha Westview, 2 p.m.

Fargo Post 2 vs. Apple Valley, 4:30 p.m.

Saturday, July 13

West Fargo Patriots vs. Hastings, 4:30 p.m.

Fargo Post 2 vs Aberdeen, 4:30 p.m.

Fargo Post 2 vs. Waconia, 7 p.m.

Moorhead Blues vs. New Prague, 7 p.m.

Sunday, July 14

Fargo Post 2 vs. Creighton Prep, 11:30 a.m.

Fargo Post 2 vs. La Crescent, 2 p.m.

Moorhead Blues vs Gillette, 11:30 a.m.

Moorhead Blues vs. Renner (SD), 2 p.m.

West Fargo Patriots vs. New Ulm Gold, 4:30 p.m.

West Fargo Patriots vs. Lakeville North, 7 p.m.

Monday, July 15

Round of 16, 11:30 a.m.

Quarterfinals, 2pm

Tuesday, July 16

Semifinal, 9am

Championship, 2 p.m.

Monday, July 15

Wahpeton at Casselton Haymakers (2), 5:30 p.m. and 7:30 p.m.

Tuesday, July 16

Fargo Post 400 at Grand Forks Royals (2), 5:00 p.m. and 7:00 p.m.

Bismarck Post 1 at Moorhead Blues (2), 5 p.m. and 7 p.m. if no game for Gopher Classic

Wednesday, July 17

East Grand Forks at Fargo Post 400, 5:30 p.m.

Thursday, July 18

Fargo Post 400 at Fargo Post 2 (2), 5pm and 7pm

Dickinson at West Fargo Patriots (2), 5:30 p.m. and 7:30 p.m.

Grand Forks at Moorhead Blues (9 inns), 5 p.m.

Casselton Haymakers in Lisbon (2), 6pm and 8pm

Friday, July 19

Fargo Post 2 at West Fargo Patriots (2), 5:30 p.m. and 7:30 p.m.

5th July

Cam Coulter, 14, of Moorhead, mastered the 157-meter par 3 hole No. 1 at Lida Greens Golf Course in Pelican Rapids with a 6-iron.

3rd of July

Robert Meier of Fargo mastered the 84-yard par-3 hole No. 11 at Rose Creek Golf Club with a pitching wedge

Men semi-professional

Results/Dates

Saturday, July 6

Dakota Fusion 8, Minnesota Blizzard 0

NISA Great Lakes Independent Cup

First round

Sunday, July 7

Dakota Fusion 2, Vlora FC 1

Wednesday, July 10

Michigan Stars FC at Inter Detroit, 6pm

NPSL North Conference

Semifinal

Wednesday, July 10

Joy St. Louis Park (Minn.) FC at Dakota Fusion FC, 7 p.m., at Jim Gotta Stadium, Moorhead

Results/Dates

Sunday, July 7

MapleBrook Fury 7, Dakota Fusion 1

Results by email to

[email protected]